"... E hegyeken laknak az öröm istenei, innen küldik szét a világba apostolaikat a palackokba zárt aranyszínű lángokat, hogy prédikálják a népeknek, miszerint e föld nem siralom völgye..." (Petőfi)
A Tokaj-hegyaljai borvidék összesen 27 települést foglal magába. A terület a világ első zárt borvidéke volt, 1737-ben született meg az a királyi rendelet, mely felsorolta azokat a településeket, amelyek határában a tokaji bor előállításához alkalmas szőlő termelhető. Az elmúlt ezer év alatt kialakult szőlőművelési hagyományok érintetlen, eredeti formában való továbbélése és a borvidék évezredes egysége indokolta, hogy a borvidéket a világörökség részévé nyilvánítsák.
A nemespenésszel fedett pincékben érik a „tokaji”, amit XIV. Lajos a királyok borának, a borok királyának (vinum regum, rex vinorum) nevezett. Tokaj-Hegyalján két típusú pince terjedt el, az ásott és a lyukpince. Az előbbi a házzal megegyező alaprajzú boltozott tér volt, a ház tornácáról lehetett megközelíteni. A lyukpince nem kapcsolódott az épülethez, a föld felszíne felett csak egy kőből rakott kapuépítmény volt fa vagy acélajtóval. A borvidék pincéinek 80-85%-a ilyen. A legértékesebb pincetípus az évszázadok során az egymás közelében lévő lyukpincék összekapcsolásából létrejött pincelabirintus, ilyen, sokszor több szintes földalatti csodával is sok településen találkozhatnak az ide látogatók.
Fedezze fel Ön is föld alatti csodáink kincseit, látogassa meg pincéinket, találja meg az Ön ízlésének legmegfelelőbb borokat! Ebben segítséget nyújt egyesületünk Borbusz programja.
Az alábbiakban azokat a pincéket gyűjtöttük össze, amelyekre bízvást számíthat minőségben és kiszolgálásban is a borvidékre látogató.
3910 Tokaj, Serház út 1. |